Uoči predsjedničkih i lokalnih izbora, politička scena desnice u Hrvatskoj postaje sve više nalik švicarskom siru – prepuna rupa i fragmentacije. Sedam do osam desno orijentiranih stranaka natječu se da pređu izborni prag, ali mnogima nije jasno kome takva situacija zapravo ide u prilog.
Jedan od glavnih primjera ovakvog rascjepa je stranka Domino, koja na platformama poput Z1 televizije i Bujice gradi imidž oporbene stranke, dok u Saboru često podržava Vladine zaključke. Neki analitičari to vide kao strategiju da se razbije jedinstvo desnice, čime se lakše omogućuje stabilnost vladajućoj stranci i premijeru Plenkoviću. U tom smislu, inflacija “desnih” predsjedničkih kandidata također otvara pitanje koliko je politički spektar desnice infiltriran od strane različitih interesa, pa i “spavača” koji rade u korist podjele, a ne jedinstva.
Kako je došlo do rascjepa desnice?
Strategija usitnjavanja desnog političkog spektra, kako se čini, vodi prema kontroliranju situacije uoči ključnih izbora. Više malih stranaka s desnice, umjesto jedne snažne, dovodi do razvodnjavanja glasova, čime se smanjuje njihov utjecaj na političkoj sceni. Svaka stranka bori se za nekoliko postotaka podrške, a mnogi birači ostaju zbunjeni i podijeljeni.
Uloga medija u podjeli
Medijski prostor također igra važnu ulogu u oblikovanju percepcije o tim strankama. Mediji poput Z1 i emisije Bujica naglašavaju oporbenu retoriku, dok u praksi takve stranke često glasaju uz vladajuće. Takva dvosmislenost samo dodatno zbunjuje birače, koji očekuju dosljednost od svojih političkih predstavnika.
Predsjednički izbori – prava slika desnog spektra?
Predsjednički izbori postaju pokazatelj stvarne snage desnice. Pojava nekoliko kandidata s desnog spektra može biti pokazatelj koliko je fragmentacija unutar te političke opcije duboka. Inflacija kandidata ukazuje na nedostatak jedinstva i kohezije, što samo otvara vrata za daljnje podjele. Umjesto da se natječu protiv drugih političkih opcija, desničarske stranke i kandidati troše energiju u međusobnim sukobima.
Kome ovakva situacija odgovara?
Pitanje koje se nameće je: tko ima korist od razbijanja desnice? Mnogi vjeruju da ovakav scenarij ide u korist vladajuće stranke, koja na taj način smanjuje rizik od snažne desne oporbe. Stranke koje imaju potencijal privući značajan dio desnog biračkog tijela, u fragmentiranom okruženju, teško prelaze izborni prag, a time postaju nebitne u konačnom obračunu.
Razbijanje desnog spektra i inflacija predsjedničkih kandidata otkriva krhkost domoljubnog političkog pokreta, koji se sada više čini poput švicarskog sira nego jedinstvene sile. Bez jasnog jedinstva i smjera, desnica ostaje zarobljena u vlastitim podjelama, dok vladajući i dalje profitiraju.
Izazov pred nadolazeće izbore bit će ujediniti fragmentiranu desnicu, jer u suprotnom, njihova borba za prelazak izbornog praga bit će izgubljena unaprijed.
Ostavi komentar